Męski makijaż – jak go zrobić, żeby wyglądał naturalnie?
Męski makijaż – chociaż od lat jest stosowany przy sesjach zdjęciowych i produkcji telewizyjnej oraz filmowej, a także wykorzystywany przez artystów i influencerów – nadal może budzić kontrowersje. Kiedy może się przydać i jakie efekty można uzyskać przy pomocy kosmetyków dla mężczyzn? Czy mogą być one tak naturalne i niewidoczne, by zapewniać komfort na co dzień? Jak może wyglądać odważny, artystyczny makijaż męski do sesji?Spis treści:
Make-up dla mężczyzn – tak czy nie? Kiedy przyda się męski makijaż?
Chociaż stajemy się bardziej otwarci, a granice między tym, co męskie i kobiece zacierają się w przestrzeni mody, męski makijaż nadal budzi kontrowersje. Warto jednak wiedzieć, że to nie wymysł współczesności, która wykracza zbyt daleko, ale wynik rozwoju oferty kosmetyków do make-upu oraz tendencji, których historia sięga już czasów starożytnych. W Egipcie makijaż był powszechny zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Standardem było używanie eyelinerów (kohl), które nie tylko podkreślały wygląd, ale stanowiły ochronę dla oczu przed intensywnym słońcem oraz infekcjami. Taka ozdoba miała też znaczenie religijne i symboliczne oraz oznaczała wyższy status społeczny.W starożytnym Rzymie i Grecji mężczyźni również korzystali z kosmetyków. Popularne były nie tylko pielęgnacyjne oliwki, ale też preparaty mające rozjaśnić cerę.
Czasy średniowieczne dla ludzi z niższych warstw społecznych były ciężkie, więc zainteresowanie schodziło na dalszy plan. Nie oznacza to jednak, że make-up dla mężczyzn nie istniał. Wwyglądem prost przeciwnie: stosowali go arystokraci, którzy chcieli zamaskować oznaki upływającego czasu i podkreślić swój status. Następnie w renesansie kosmetyki były jeszcze chętniej używane do wygładzania i rozjaśniania skóry. Jasny odcień cery świadczył o majętności, ponieważ był znakiem, że jego posiadacz nie musiał trudnić się ciężką pracą, często w pełnym słońcu. Popularnością cieszyły się więc pudry do twarzy, ale też pomadki.
Męski makijaż jeszcze bardziej rozwinął się wśród arystokracji w okresie baroku, kiedy to stosowano dodatkowo róż oraz charakterystyczne peruki. W XVIII wieku make-up dla mężczyzn nie podkreślał naturalności, ale różnice między warstwami społecznymi. Cera miała być porcelanowa, przypudrowana nawet u mężczyzn. Zaczęło zmieniać się to pod koniec wieku XVIII, kiedy makijaż zaczął stawać się coraz bardziej subtelny. W XIX wieku niemal całkowicie odeszło się od stosowania makijażu u mężczyzny. Stosowali go tylko aktorzy teatralni i artyści.
Od lat 60. XX wieku obserwuje się ponowne zainteresowanie kosmetykami kolorowymi dla mężczyzn, ponieważ coraz więcej osób stawia na oryginalny wizerunek oraz wzoruje się na środowiskach artystycznych. Pojawiają się ruchy, takie jak glam rock z Davidem Bowie na czele. Aktualnie coraz częściej męski makijaż gości na scenie, jest wyróżnikiem aktorów i muzyków, ale też trafia do mainstreamu ze względu na jeszcze większe zainteresowanie wyglądem. Coraz więcej osób występuje też w mediach lub samodzielnie kręci filmiki do Internetu, a więc potrzebuje makijażu, który niegdyś był wykorzystywany w telewizji lub na scenie. Make-up dla mężczyzn zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników, a nawet – za sprawą doskonałych makijażystów – wchodzi na wyższe poziomy i w niektórych kręgach staje się czymś zwyczajnym, a nawet oczekiwanym. W jakich sytuacjach może okazać się niezbędny?
Make-up dla mężczyzny pozwala w takim wypadku nie tylko zatuszować niedoskonałości (przebarwienia, cienie pod oczami, zaczerwienienia itp.), ale też zmatowić twarz, która naturalnie wyświeca się przez wydzielane sebum. Błyszcząca niekorzystnie prezentować się będzie na zdjęciach i w oku kamery. Warto też wiedzieć, że przy pomocy dyskretnych kosmetyków do makijażu można wymodelować twarz, sprawić, że optycznie wyda się np. szczuplejsza.
Makijaż dla mężczyzny powinien więc dziwić coraz mniej, ponieważ nie tylko daje możliwość korekcji niedoskonałości i zwiększenia pewności siebie, ale też pozwala na wyrażenie własnego stylu i eksperymentowania z wyglądem. Cieszy się coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczą specjalne linie kosmetyków przeznaczone do męskiego makijażu oczu, brwi, ust czy twarzy.
Jak dbać o brwi u mężczyzny? Czy warto je podkreślić makijażem?
Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z makijażem, warto nauczyć się, jak malować brwi u mężczyzny. Dzięki odpowiednim kosmetykom można: uzupełnić luki po włoskach, które wypadły lub takich, które nie rosną równomiernie, wzmocnić kolor, zagęścić naturalny łuk i zmodyfikować jego kształt, co optycznie poprawi też ogólny wygląd twarzy. Jak malować brwi krok po kroku? Oto kilka wskazówek, które pomogą osiągnąć pożądany efekt.Krok 1. Przygotowanie twarzy
Każdą pielęgnację i makijaż należy rozpocząć od przygotowania, dlatego na początku warto przeprowadzić oczyszczanie twarzy (najlepiej przy pomocy żelu, a nie mydła, które może działać zbyt silnie i wysuszać). W ten sposób pozbędziemy się z brwi resztek sebum, kosmetyków i zanieczyszczeń. Można też przetrzeć je płynem micelarnym.Następnie warto przyjrzeć się swoim brwiom i zdefiniować ich kształt. Trzeba zwrócić uwagę na włoski, które są niepotrzebne oraz ewentualne ubytki.
Krok 2. Regulacja i przycinanie brwi u mężczyzny
W kolejnym kroku zajmiemy się regulacją brwi. Potrzebna do tego będzie pęseta. Warto wybrać taką, która precyzyjnie chwyta pojedyncze włoski. Dzięki niej można usunąć te, które zaburzają pożądany kształt lub np. wchodzą na okolice lwiej zmarszczki (pomiędzy dwiema brwiami). Przydadzą się też małe nożyczki, którymi przytniemy zbyt długie brwi. Najlepiej pomóc sobie małą szczoteczką do ich czesania i szczotkować do góry, sprawdzając, które włoski wystają ponad naturalną linię. Aby przygotować brwi do nakładania kosmetyków, najlepiej wyszczotkować je w kierunku wzrostu.Krok 3. Zagęszczenie, zdefiniowanie kształtu lub domalowanie pojedynczych włosków
Do wypełniania brwi można użyć różnego rodzaju kosmetyków, np. żelu, wosku, cienia, pomady. My polecamy precyzyjną kredkę, którą łatwo można dorysować nawet pojedyncze włoski. Jej kolor należy dopasować do naturalnego. Aby wypełnić ubytki w brwiach, trzeba wykonywać krótkie, lekkie pociągnięcia kredką. Przy jej pomocy można też poprawić kształt linii brwi.Krok 4. Utrwalenie, poprawa koloru i zagęszczenie
Aby utrwalić makijaż brwi u mężczyzny oraz zagęścić włoski i nadać im jednolitego koloru, warto zastosować też kosmetyk w formie żelu. Zazwyczaj tego typu produkty mają szczoteczki, którymi wystarczy przeczesać włoski w kierunku ich wzrostu. Nie należy nabierać zbyt dużej ilości kosmetyku.
Jakie kosmetyki będą najlepsze do męskiego makijażu brwi? Do wykonywania
precyzyjnych pociągnięć imitujących naturalne włoski oraz do zaznaczania
kształtu przyda się kredka do brwi Micro Brow Pencil dostępna w 12 odcieniach:
od bardzo jasnego, przez szary i odcienie brązu, po całkowicie czarny. Ma ultra
cienką końcówkę do wyrysowywania włosków oraz szczoteczkę, która pomoże uczesać
brwi (przyda się także podczas ich podcinania). Daje bardzo naturalny, dyskretny
efekt.
Do błyskawicznej stylizacji brwi u mężczyzny oraz utrwalenia makijażu przyda się także klej do brwi Brow Glue Instant Brow Styler z wygodną szczoteczką, która czesze włoski. Dzięki temu kosmetykowi można uzyskać efekt laminacji, czyli podkreślenia i zatrzymania brwi w odpowiednim miejscu. Do wyboru jest klej transparentny oraz w kilku odcieniach brązu i czarny.
Męski makijaż twarzy
Naturalny, niewidoczny makijaż dla mężczyzn? Warto zastosować technikę make-up no make-up, która jedynie wyrównuje koloryt i podkreśla rysy twarzy. Potrzebne będzie dobre przygotowanie cery oraz wybór kosmetyków dających delikatne wykończenie. Taki make-up dla mężczyzny przyda się np. na wielkie wyjścia, do sesji fotograficznych czy wystąpień przed kamerą. Jak zrobić męski makijaż twarzy?Krok 1. Przygotowanie cery pod makijaż
Makijaż to nie tylko nakładanie kosmetyków kolorowych. Aby wyglądał schludnie, naturalnie i długo się utrzymywał, potrzebne będzie przygotowanie cery. W tym celu zaczniemy od dokładnego oczyszczenia jej z zanieczyszczeń, sebum i resztek produktów do pielęgnacji, które pozostają na jej powierzchni i mogą zatykać pory. Wybieramy łagodny żel lub piankę do mycia twarzy, nakładamy na wilgotną skórę i masujemy przez kilka minut, a następnie spłukujemy i delikatnie wycieramy (bez mocnego pocierania). Twarz najlepiej po oczyszczaniu spryskać tonikiem, który przywróci odpowiednie pH. Następnie należy przejść do pielęgnacji: przyda się krem nawilżający. Można też przed jego nałożeniem zastosować serum do męskiej skóry.Przed aplikacją kosmetyków do makijażu należy odczekać aż kosmetyki pielęgnacyjne się wchłoną.
Krok 2. Dobór i aplikacja podkładu i korektora
Potrzebne akcesoria: podkład można nakładać, rozsmarowywać, a następnie wklepać palcami. Dobrze sprawdzi się także gąbeczka typu beauty blender, którą przed użyciem należy zmoczyć i dobrze odcisnąć, a po wykonanym makijażu dokładnie umyć i wysuszyć. Innym przydatnym akcesorium będzie pędzel do podkładu (można szukać takiego o nazwie kabuki): duży, z krótkimi i zbitymi włoskami.Jak nakładać podkład: należy stosować bardzo cienkie warstwy i ewentualnie dokładać kosmetyk w razie konieczności (w ten sposób prawidłowo buduje się krycie). Najlepiej wykorzystywać ruchy rozcierająco-wklepujące i blendować warstwy produktu. Podkład najlepiej przeciągnąć na wszystkie odkryte partie, takie jak szyja i uszy, aby nie stworzyć efektu maski. Efekt końcowy można wzmocnić przy pomocy korektora, który zakryje przebarwienia, niedoskonałości i rozjaśni przestrzeń pod oczami. Jego kolor może być o ton jaśniejszy od podkładu. Dobrze sprawdzi się korektor dla mężczyzn Bare with Me Concealer Serum, który dodatkowo nawilży delikatną skórę pod oczami.
Jak dobrać kolor podkładu: powinien być identyczny z naturalnym odcieniem cery lub o 1 ton jaśniejszy/ciemniejszy. Warto zwrócić uwagę na podtony. Mogą być ciepłe (żółte, złote, brązowe, karmelowe) lub chłodne (szare, błękitne, piaskowe, beżowe, różowe). Należy je dopasować do typu kolorystycznego. Osoby o ciepłym typie będą mieć kolor skóry z domieszką złota, żółtego, oliwki oraz żyłki na nadgarstkach w kolorze zielonym. Mężczyźni o chłodnym typie urody będą mieć skórę, w której widoczne będą tony szare, różowe, fioletowe, niebieskie.
Jaki podkład do męskiego makijażu? Najlepiej sprawdzą się te o lekkiej, wtapiającej się w skórę formule, które są niemal niewidoczne. Przykładem będzie fluid dla mężczyzn Total Control Drop Foundation, przy którym poziom krycia można budować, dokładając warstewka po warstewce. Aby uzyskać dodatkowe wygładzenie skóry, można nakładać go przy pomocy pędzla Total Control Drop Foundation Brush.
Krok 3. Matowienie cery
Aby makijaż się utrzymał, podkład nie ścierał i nie brudził np. ubrań, a skóra nie wyświecała, potrzebny będzie jeszcze puder. Najlepiej nakładać go dużym pędzlem z dłuższym włosiem lub puszkiem. Dobrze sprawdzi się puder dla mężczyzn Can’t Stop Won’t Stop Setting Powder dostępny w 6 uniwersalnych odcieniach, które dopasowują się do koloru cery.Krok 4. Konturowanie
Używając ciemniejszego odcienia pudru, np. Medium Deep, można lekko wykonturować twarz. W tym celu należy pędzlem do pudru nałożyć kosmetyk pod kości policzkowe, na boki twarzy, przy linii włosów (lepiej zrezygnować przy niskim czole) i rozetrzeć granice. Ma utworzyć się delikatna mgiełka.Krok 5. Demakijaż
Kiedy makijaż nie będzie już potrzebny, należy go zmyć. Prawidłowy demakijaż przeprowadza się przy pomocy płynu micelarnego, który należy nałożyć na płatek kosmetyczny i przetrzeć skórę do czystości. Kosmetyk ten wymaga zmycia, dlatego należy zastosować też żel lub piankę do oczyszczania cery, a następnie spryskać ją tonikiem.Ochrona ust dla mężczyzn
Skóra na ustach jest cienka i wrażliwa. Wystarczy zmiana pogody, narażenie na mróz czy brak nawilżenia, by stały się suche i nieprzyjemne w dotyku. Mężczyźni powinni na co dzień o nie dbać. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji będą miękkie, a przy pomocy delikatnego makijażu zyskają jednolity kolor i zdrowy połysk. Czego warto używać do ochrony ust dla mężczyzn? Do 12 godzin nawilżenia zapewni pomadka do ust dla mężczyzn Soft Matte Lip Cream lub coś delikatniejszego i bardziej nawilżającego: Fat Oil Lip Drip, który dostępny jest w wersji bezbarwnej lub naturalnej Follow Back. Jest wygodny w noszeniu, nie lepi się i można go błyskawicznie nałożyć. Szminkę można wybrać w naturalnych odcieniach, np.: Los Angeles, Touluse, Leon, Montreal, Sydney, Istanbul, Milan. To pomadka w płynie o przyjemnym wykończeniu w wersji matowej.Męski makijaż oka – czy tylko dla gwiazd muzyki i kina?
Męski makijaż oka ma niebagatelne znaczenie dla sceny muzycznej i artystycznej w Polsce i na świecie. Najbardziej typowy będzie ten, w którym obrysowuje się kształt oczu miękką, czarną kredką lub eyelinerem i lekko rozciera tę linię, aby była nieco bardziej niechlujna. To silny wpływ mody na grunge. Pojawiają się też męskie wersje smokey eye, czyli make-upu z przydymioną górną powieką, gdzie wykorzystuje się odcienie szarości i czerń. Odważniejsi artyści, dla których występy artystyczne są rodzajem performance’u, a wizerunek ma ogromne znaczenie, wybierają też kolorowe cienie i kredki, a nawet fantazyjne wzory, obejmujące oczy i całą twarz (np. piorun na twarzy Davida Bowiego).Czy jednak makijaż oczu jest zarezerwowany tylko dla artystów? Dyskretne podkreślenie linii rzęs, np. czarną albo brązową precyzyjną kredką lub eyelinerem może sprawdzić się przy technice make-up no make-up. Wykorzystuje się także kredki w kolorze białym lub cielistym dla zaznaczenia linii wodnej (na dolnej powiece). Dzięki takiemu zabiegowi oko wydaje się bardziej otwarte. W męskim makijażu można też zastosować tusz do rzęs, np. w kolorze brązowym.
Makijaż dla mężczyzny do sesji zdjęciowej
Makijaż dla mężczyzn wykorzystywany jest przez produkcję telewizyjną i filmową oraz zawsze stosowany jest przy profesjonalnych sesjach zdjęciowych. W takich przypadkach najważniejsze będzie wyrównanie kolorytu cery, zakrycie ewentualnych niedoskonałości i cieni pod powiekami oraz dokładne zmatowienie twarzy. Należy szukać kosmetyków matujących, o długotrwałej formule, w kolorze zbliżonym do karnacji. Odpowiednie będą też pudry HD. Nie sprawdzą się te z błyszczącymi drobinkami (mogą odbijać światło), ciężkie i tworzące efekt maski (wyglądają nienaturalnie), na bazie olejów (mogą się szybko wybłyszczać).Podczas występów artystycznych warto puścić wodze fantazji i wykorzystać męski makijaż do kreacji wizerunku. Charakterny grunge nadający tajemniczości, modne graficzne kreski, kolorowe cienie lub tusze do powiek czy usta w nietypowym kolorze, np. czarnym, niebieskim, śliwkowym? Gwiazdy bawiące się make-upem nadal czują się i wyglądają męsko, a przyciągają uwagę swoich fanów.