Wszystko, co musisz wiedzieć o konturowaniu twarzy na mokro
Aktualne trendy podążają za ogólnymi tendencjami, które zwracają się w stronę minimalizmu, naturalności i zdrowego rozświetlenia. Totalny mat nie jest już efektem, którego oczekujemy od makijażu. Króluje subtelny soft glam podkreślający indywidualne piękno, a nawet glass skin czy wet skin. Do uzyskania takich efektów najlepiej sprawdzą się nowe formuły, czyli m.in. kosmetyki do konturowania twarzy na mokro. Dowiedz się, kiedy sprawdzi się ta technika, jak nakładać produkty o kremowych konsystencjach i nie popełnić błędu.Spis treści:
- Konturowanie twarzy na mokro – na czym polega?
- Konturowanie na mokro czy na sucho?
- Konturowanie twarzy na mokro krok po kroku
- Jak uniknąć błędów i nałożyć kosmetyki, by podkreślić naturalne piękno?
- Kosmetyki do konturowania na mokro NYX
Konturowanie twarzy na mokro – na czym polega?
Konturowanie to technika makijażu, która polega na modelowaniu kształtu twarzy za pomocą odpowiednich kosmetyków. Wykorzystuje się formuły matowe oraz rozświetlające dla uzyskania odpowiedniego efektu światła i cienia oraz nadania zdrowego kolorytu cerze. Niezbędne jest więc trio konturowania, czyli:Skąd wzięła się koncepcja konturowania twarzy? Historia tej techniki związana jest z ewolucją makijażu i coraz większą dostępnością różnorodnych formuł kosmetyków. Już w starożytnym Egipcie wykorzystywano proste, naturalne produkty do podkreślania rysów twarzy i dobierano je zgodnie z zasadą kontrastu, dobierając pudry do rozjaśniania cery oraz stosując czarne linie podkreślające np. kontur oka.
Technika konturowania twarzy zyskała największą popularność w erze teatru w XVII wieku. Aktorzy malowali twarz na biało, dodatkowo podkreślając różowe policzki oraz wyraziste rysy. Dzięki temu stawali się bardziej charakterystyczni, zauważalni, a makijaż stanowił element określający tożsamość granej postaci. Tak wyraziste konturowanie twarzy pozwalało również na dostrzeżenie aktorów z większej odległości. Następnie technikę tę zaczęto wykorzystywać w pierwszych produkcjach filmowych. Były one czarno-białe, a więc konieczne było wykorzystanie kontrastu dla wymodelowania twarzy aktorów.
Lata 80. i 90. XX wieku to już dynamiczny rozwój makijażu, który stawał się coraz bardziej kolorowy i przyciągający uwagę. Efekt konturowania był jednak bardziej subtelny, raczej oparty na odcieniach różu, ewentualnie rozświetleniu. Dopiero w XXI wieku odkryto prawdziwą moc, jaka skrywa się za tą techniką. Makijażyści gwiazd, np. Mario Dedivanovic, który pracował z Kim Kardashian, wypracowali metody mające optycznie korygować proporcje twarzy. Od tego czasu rozwinęła się oferta kosmetyków przeznaczonych do konturowania na sucho, jak i mokro. Pojawiły się również różne metody, a każdego roku do palety możliwości dołączają nowe trendy, np. wspomniany już draping, delikatne soft contour i soft glam, strobing (oparty na rozświetlaniu), minimalistyczny non-touring, a nawet body contouring, który obejmuje całe ciało.
Konturowanie na mokro czy na sucho?
Wraz ze zwiększającą się popularnością konturowania twarzy oraz pojawianiem się coraz to nowych trendów makijażowych w tym zakresie, powstało wiele rodzajów formuł produktów przeznaczonych do tej techniki. Przede wszystkim można wprowadzić podział biorący pod uwagę formę wykorzystywanych kosmetyków. Będzie ona jednak miała wpływ na finalny efekt.Efekt jest bardziej subtelny i raczej matowy, chociaż można uzyskać połysk, wykorzystując produkty z drobinkami lub o wykończeniach rozświetlających. Przy pomocy konturowania na sucho można zarówno delikatnie podkreślić naturalne rysy twarzy, jak i optycznie ją wyszczuplić.
Dla kogo konturowanie na sucho dobrze się sprawdzi? Dzięki pudrowej konsystencji, kosmetyki do konturowania na sucho pozwalają na kontrolę nadmiaru sebum i matowienie. Dlatego najlepiej sprawdzają się do cery tłustej i mieszanej. Mogą podkreślać suche skórki, dlatego u osób z typem suchym, warto najpierw zadbać o odpowiednie nawilżenie.
Konturowanie na mokro pozwala na uzyskanie wyrazistych, intensywnych kolorów, a twarz wygląda na bardziej wymodelowaną. Efekt jest też bardziej trójwymiarowy niż przy metodzie na sucho. Może też wydawać się bardziej naturalny, bo dobre kosmetyki do tej techniki wtapiają się w skórę, nie pozostawiając pudrowej warstewki. Przy produktach kremowych łatwiej też o uzyskanie bardzo naturalnego blasku nawet przy ograniczeniu lub całkowitej rezygnacji z rozświetlacza.
Kiedy najlepiej sprawdzi się konturowanie na mokro? Będzie idealne do suchej skóry, bo nie podkreśli odstających skórek i dodatkowo nie wysuszy. Kosmetyki w wersji kremowej będą też odpowiednie do cery mieszanej. Będą nieco mniej trwałe na tłustej skórze, ale w jej przypadku można użyć mocniej matującego pudru do wykończenia.
Konturowanie twarzy na mokro krok po kroku
Konturowanie twarzy na mokro wymaga pewnej wprawy, ale aplikacja i blendowanie produktów jest przyjemne oraz pozwala uzyskać naturalny efekt bez wrażenia nadmiernej pudrowości i maski. Podczas nakładania warto pamiętać o stopniowym dodawaniu koloru. Lepiej robić to cienkimi warstwami, które w razie konieczności można dodać, niż zrobić trudne do usunięcia plamy.- Przygotowanie potrzebnych akcesoriów
Do kosmetyków, które po chwili zastygają, można wykorzystać te same akcesoria, ale należy jeszcze bardziej uważać z ilością produktu. Ruchy powinny być też ostrożne, ale szybkie, stemplująco-wklepujące.
Warto wybrać akcesoria, które pozwolą na rozprowadzenie i blendowanie kosmetyków na większych partiach twarzy, ale też sprawdzą się tam, gdzie potrzebna jest większa precyzja, np. w okolicach łuku brwiowego czy przy konturowaniu nosa. Przyda się kosmetyk z mniejszym aplikatorem lub średniej wielkości pędzelek. Po nałożeniu bronzera, korektora czy rozświetlacza można rozetrzeć go palcami.
- Przygotowanie cery pod makijaż
- Nałożenie podkładu
- Aplikacja bronzera
Następnie nakładamy kosmetyk pod kośćmi policzkowymi, kierując się od ucha w kierunku kącika ust i zatrzymując się mniej więcej w połowie lub ¾ tej linii. Kolejno aplikujemy bronzer wzdłuż linii żuchwy, aby ją wyszczuplić i wymodelować. Blendujemy (rozcieramy tak, aby pozbyć się wyraźnych granic) całość przy pomocy ulubionych akcesoriów.
- Użycie kosmetyku rozjaśniającego
- Nałożenie różu
- Efekt rozświetlenia
- Utrwalenie makijażu
Konturowanie nosa
Przy pomocy konturowania na mokro można wymodelować nie tylko kształt twarzy, ale też nosa. Bronzer aplikuje się w miejscach, które chce się wyszczuplić lub inaczej zdefiniować (przy pomocy makijażu można nawet uzyskać efekt wyprostowania lub dodać krzywiznę, np. w stylizacji na Halloween). Najczęściej będą to boki i czubek nosa oraz krawędzie nozdrzy. Jasny kosmetyk powinien znaleźć się w centralnej części i na grzbiecie, które można też podkreślić rozświetlaczem. Produkt z połyskiem można też nałożyć w okolice lwiej zmarszczki. Po aplikacji wszystkie warstwy należy dobrze zblendować.Jak uniknąć błędów i nałożyć kosmetyki, by podkreślić naturalne piękno?
Szczególnie ważne podczas konturowania, nie tylko tego na mokro, będzie dobranie odpowiednich kolorów kosmetyków. Nie mogą one być ani zbyt jasne, ani zbyt ciemne do naszej karnacji, ponieważ trudno będzie uzyskać naturalny efekt. Powinno się wybierać produkty o 2-3 tony różniące się od koloru skóry.Znaczenie będzie miała także tonacja: chłodna lub ciepła, która powinna zostać dopasowana do typu urody. Osoby o ciepłych typach kolorystycznych, czyli z cerą w odcieniu złotym, oliwkowym, lekko żółtym oraz zielonych żyłkach na nadgarstku powinny dobierać bronzer i róż z dodatkiem tonów złotych, żółtych, brzoskwiniowych, karmelowych, ceglanych, miodowych. Takie produkty sprawdzą się też wtedy, kiedy chcemy uzyskać efekt opalonej skóry.
Do chłodnych typów urody, czyli cer z domieszką różu, szarości, niebieskiego, fioletu i z niebieskimi żyłkami na nadgarstkach pasować będą odcienie zgaszone. Będą to tony szarobrązowe, taupe oraz róże z podtonem niebieskim, fioletowym, mroźnego różu.
W przypadku konturowania miejsca aplikacji należy dopasować do indywidualnej budowy twarzy oraz cech charakterystycznych, np. wysokiego lub niskiego czoła (w tym wypadku stawiamy na rozświetlenie tej partii, rezygnując z bronzera), wielkości i szerokości nosa, układu kości policzkowych.
Pod uwagę możemy też wziąć aktualne trendy w konturowaniu twarzy. Modne jest mocniejsze rozświetlenie, które ma dawać efekt mokrej (wet skin) lub wręcz szklanej skóry (glass skin), ale też rezygnacja z niektórych typów kosmetyków. Draping zakłada konturowanie twarzy tylko różem, a latte make-up wykorzystuje tylko odcienie brązu i beżu, stawiając na moc bronzera.
Kosmetyki do konturowania na mokro NYX
Jak już wspominaliśmy, na przestrzeni lat i wraz ze zwiększającą się popularnością konturowania twarzy, rozwinęła się oferta kosmetyków, które można wykorzystać w tej technice. W NYX znajdziemy wiele pojedynczych produktów oraz całe paletki czy wielofunkcyjne kredki do modelowania twarzy. Jakie kosmetyki warto wykorzystać podczas konturowania na mokro?Kremowy bronzer NYX
Bronzer Buttermelt z trzema
rodzajami maseł: shea, migdałowym i mango, które dodatkowo pielęgnują skórę.
Kosmetyk jest wysokonapigmentowany i dostępny w wielu odcieniach, które łatwo
dopasować zarówno do chłodnej (np. odcień 03 – Deserve Butta), jak i ciepłej
(np. 06 – Do Butta) karnacji. Jest odporny na ścieranie i rozmazywanie.
Utrzymuje się do 12 godzin i zapewnia bardzo przyjemną aplikację bez plam i smug. Nadaje się do
konturowania na mokro i uzyskiwania efektu opalenizny.
Na uwagę zasługuje tutaj przede wszystkim
Choć tradycyjnie pudrowe produkty nie są kojarzone z konturowaniem na mokro, unikalna formuła Bronzer Buttermelt pozwala na wszechstronne zastosowanie. Można go używać na sucho do klasycznego konturowania lub lekko zwilżyć pędzel, aby uzyskać bardziej intensywny efekt, zbliżony do techniki na mokro. Świetnie sprawdzi się również do uzyskiwania naturalnego efektu opalenizny.
Wielofunkcyjny sztyft do konturowania na mokro
W przypadku tej techniki dobrze sprawdzają się kosmetyki multifunkcyjne, np. dwustronny sztyft, taki jak Wonderstick Dual Face w 8 odcieniach (chłodnych i ciepłych, jasnych i bardzo ciemnych). Stick służy do przyciemniania, modelowania, rozjaśniania odpowiednich partii twarzy. Wystarczy najpierw nałożyć ciemniejszy odcień wzdłuż naturalnych konturów twarzy, a następnie jaśniejszy (zdodatkowym lekkim rozświetleniem) na miejsca, które mają być podkreślone. Kosmetyk można blendować palcami lub przy pomocy pędzla, np. NYX Professional Makeup Holographic Halo Sculpting Brush.
Wonder Stick Cream Blush, czyli kremowy duet przeznaczony do modelowania policzków. To róż w sztyfcie w 2 odcieniach. Formuła została wzbogacona o nawilżający kwas hialuronowy, który dodatkowo pielęgnuje skórę na policzkach, która często bywa przesuszona.
Jeśli wolimy świeże, różowe tony i efekt jak przy modnym drapingu, możemy wykorzystać Róż do policzków
Uzupełnieniem techniki konturowania może być Róż do Policzków Buttermelt Blush. Ten produkt, podobnie jak bronzer, charakteryzuje się wyjątkową formułą, która łączy w sobie cechy pudru i kremowego różu. Zawiera masło shea, mango i migdałowe, co zapewnia pielęgnację skóry podczas aplikacji. Róż jest dostępny w 12 intensywnych i wyrazistych odcieniach, co pozwala na dobór idealnego koloru do każdej karnacji i pożądanego efektu.
Spektakularne rozświetlenie
Efekt rozświetlenia – od naturalnego glow po mocne wrażenie mokrej, szklanej skóry – to trend, który utrzymuje się od kilku sezonów. Dlatego możemy wybierać spośród wielu kosmetyków do tego etapu konturowania na mokro. Pierwszym będzie Jumbo Multi-Use Face Stick rozświetlacz w sztyfcie w 6 odcieniach: od neutralnych, przez chłodne, po taki, który zastąpi róż. Aplikacja jest niezwykle łatwa: wystarczy kilka ruchów i można blendować!
Born to Glow LiQuid Illuminator, czyli rozświetlacz do
twarzy i ciała w płynie. Kosmetyk można nakładać klasycznie, ale też pod podkład
lub mieszając z fluidem dla uzyskania pełnego, zdrowego blasku.
Dla maksymalnie naturalnego efektu rozświetlenia przy konturowaniu na mokro
najlepiej sprawdzi się
Born To Glow Highlighting Palette z 6 kolorami: szampańskim, bladym i
neutralnym różem, jasnym różowo brązowym, złotym, neutralnym różem z lekko
brzoskwiniowymi tonami oraz brązem idealnym do uzyskania efektu opalenizny.
Można je nakładać pojedynczo lub warstwowo.
Jeśli stawiamy na rozświetlenie, przyda się cała paleta do konturowania twarzy,
czyli