Main content
Kobieta nakładająca korektor pod powieką


Jak przygotować twarz pod makijaż?

Dobór wysokiej jakości, dopasowanych do naszych potrzeb kosmetyków kolorowych to już połowa sukcesu w przypadku tworzenia makijażu. Warto jednak pamiętać, że jeszcze zanim przejdziemy do wykonywania make-upu, należy zatroszczyć się o to, by skóra była odpowiednio przygotowana. Pamiętanie o zaledwie kilku prostych krokach może nie tylko sprawić, że makijaż będzie wyglądał bardziej estetycznie. To także sposób na ułatwienie procesu aplikacji i przedłużenie trwałości produktów. Zatem jak przygotować twarz do makijażu?


SPIS TREŚCI:

Przygotowanie skóry pod makijaż, czyli pielęgnacja

Co nałożyć przed makijażem? Odpowiednia baza

Przygotowanie cery pod makijaż, czyli jak wybrać bazę?

Jak dobrze przygotować twarz pod makijaż? Nie zapomnij o powiekach

Jak przygotować twarz do makijażu – color correcting



Przygotowanie skóry pod makijaż, czyli pielęgnacja

Na samym początku koniecznie trzeba podkreślić bardzo ważną rzecz: jeśli nie dbamy o kondycję swojej skóry, nawet wyjątkowo starannie wykonany makijaż nie będzie dobrze się na niej prezentował. Jeżeli będzie ona przesuszona, odwodniona, a przez to także szorstka, podkład może nieestetycznie osadzać się na suchych skórkach, a do tego zacząć się warzyć i rozwarstwiać.

Przygotowanie skóry do makijażu powinniśmy zatem zacząć od właściwej pielęgnacji. Nie wystarczy jednak nałożenie odrobiny kremu nawilżającego – warto troszczyć się o skórę na co dzień. Przyniesie to korzyści zarówno w kontekście jakości naszego make-upu, jak i samego wyglądu skóry. Będzie ona promienna, gładka i co więcej: młodsza! W dodatku znacząco przyczynimy się do ograniczenia różnych problemów skórnych, takich jak przebarwienia czy niedoskonałości.

Dziewczyna o promiennej i świetlistej cerze

Rutyna pielęgnacyjna zawsze powinna obejmować:

  • oczyszczanie (najlepiej dwuetapowe, a więc demakijaż, a później umycie twarzy żelem lub pianką), 
  • tonizację,
  • nawilżanie. 

Dodatkowym uzupełnieniem pielęgnacji mogą być maseczki. Warto też regularnie wykonywać peeling, aby skutecznie pozbywać się martwego naskórka i wspomóc proces regeneracji skóry. Oprócz tego, jeżeli planujemy dużo czasu spędzić na zewnątrz, poranną rutynę warto zakończyć nałożeniem produktu z filtrem SPF.

Aby takie przygotowanie skóry pod makijaż rzeczywiście przyniosło zamierzony efekt, pamiętajmy, że pielęgnacja powinna móc swobodnie się wchłonąć, zanim przejdziemy do kosmetyków kolorowych. Jeśli jest to możliwe, odczekajmy ok. 15-20 minut lub rozpocznijmy od makijażu brwi bądź makijażu oczu.

Na dobrze nawilżonej, gładkiej skórze aplikacja podkładu i korektora czy też konturowanie twarzy na mokro przebiegają bez żadnych problemów – można z łatwością rozcierać produkty i je ze sobą blendować. Również pigmentacja może ulec poprawie, ponieważ formuły będą przylegać do skóry równomiernie.


Co nałożyć przed makijażem? Odpowiednia baza

Na co dzień wiele osób nie sięga po specjalne bazy pod makijaż. Jeśli jednak chcemy wiedzieć, jak przygotować twarz pod makijaż wieczorowy, który zwykle jest intensywniejszy i noszony znacznie dłużej, to właśnie ten produkt może stanowić doskonałą odpowiedź na to pytanie.

Baza pod podkład (nazywana też primerem) to pod wieloma względami kosmetyk wielofunkcyjny. Przede wszystkim ma on przedłużać trwałość makijażu, ale często służy też do zredukowania drobnych niedoskonałości. Może też zwiększyć przyczepność podkładu, korektora, a nawet bronzera i różu, zapewniając im lepszą pigmentację i gładszą aplikację.

Warto pamiętać, że baza nie zastąpi nam wspomnianej wcześniej pielęgnacji. Dobrze jest łączyć obie te rzeczy. Po tym, jak już wchłonie się krem nawilżający, możemy przejść właśnie do bazy. W zależności od potrzeb i rodzaju samego produktu baza pod makijaż może być aplikowana na całą twarz lub tylko w wybrane miejsca. Przykładowo, primer redukujący nadmiar sebum może powędrować wyłącznie na te partie twarzy, które najbardziej się przetłuszczają, jak np. strefa T. Nie przesadzajmy z ilością – cienka warstwa w zupełności wystarczy.

Dziewczyna nakładająca na policzek bazę pod makijaż

Przygotowanie cery pod makijaż, czyli jak wybrać bazę?

Jak dobrać bazę pod makijaż? Wiele zależy od tego, jakiego rezultatu oczekujemy. Baza może skórę dodatkowo nawilżać, matowić, rozświetlać, wygładzać, a nawet wstępnie wyrównywać jej koloryt. Jeżeli nie wiemy, jak przygotować twarze do makijażu ślubnego, warto postawić na produkty, które zapewnią wielogodzinną trwałość nawet w trudnych warunkach (przydatna może się okazać odporność na wilgoć w postaci łez!). Jeśli zastanawiamy się, co nałożyć przed makijażem, sprawdźmy bazy dostępne w ofercie marki NYX Professional Makeup.

Supertrwała baza pod makijaż The Face Glue

Supertrwała baza pod makijaż The Face Glue daje efekt kleju bez uczucia lepkości. Nawilża skórę i przykleja makijaż nawet na 24 godziny, wobec czego będzie świetnym rozwiązaniem w przypadku szaleństw na parkiecie czy też długich imprez okolicznościowych. Formuła produktu została wzbogacona o kwas poliglutaminowy o właściwościach nawilżających oraz o syrop klonowy, który zapewnia przyczepność kleju.

Kobieta w rożowym makijażu prezentuje bazę pod makijaż The Face Glue od NYX Professional Makeup

Wygładzająca baza pod makijaż The Marshmellow Smoothing Primer

Niezwykle wielozadaniowa jest m.in. wygładzająca baza pod makijaż The Marshmellow Smoothing Primer. Swoją konsystencją przypomina mięciutką piankę, a w jej składzie znalazł się ekstrakt z prawoślazu. Skutecznie wygładza, zmiękcza, koi, nawilża i wydłuża trwałość makijażu, ułatwiając aplikację kosmetyków kolorowych. Ponadto wyrównuje koloryt skóry, ujednolica jej teksturę i redukuje widoczność zmarszczek.

Baza pod makijaż w sprayu First Base Primer Spray

Jak dobrze przygotować twarz pod makijaż? W tym przypadku sprawdzić się może baza pod makijaż w sprayu First Base Primer Spray. To formuła bardzo lekkiej i zarazem odżywczej mgiełki, dzięki której skóra staje się miękka, elastyczna i odświeżona. Aplikacja jest wyjątkowo łatwa – wystarczy po prostu rozpylić ją na twarzy przed nałożeniem podkładu.

Upiększająca baza pod makijaż Angel Veil Skin Perfecting Primer

Uniwersalnym rozwiązaniem dla różnych typów skóry może się okazać upiększająca baza pod makijaż Angel Veil Skin Perfecting Primer. To lekki, jedwabisty w konsystencji produkt dający satynowe wykończenie, który znacząco ułatwia późniejszą aplikację makijażu. Baza wygładza i ujednolica skórę, a do tego minimalizuje jej błyszczenie się.

Opakowanie bazy pod makijaż Angel Veil Skin Perfecting Primer na przeźroczystym tle

Baza matująca pod makijaż Shine Killer

O przygotowanie cery pod makijaż zadba również baza matująca pod makijaż Shine Killer, która może być odpowiednim wyborem dla osób ze skórą ze skłonnością do przetłuszczania się. Nałożenie jej pod podkład sprawi, że powstanie świeży, nieskazitelny, a przede wszystkim matowy look. Bazy można też używać solo w dni, kiedy nie nakładamy make-upu, aby kontrolować błyszczenie się skóry.


Jak dobrze przygotować twarz pod makijaż? Nie zapomnij o powiekach

Wiele mówi się o tym, jak przygotować cerę do makijażu – tymczasem powinniśmy pamiętać również o powiekach! Jeżeli nie korzystamy z cieni, wystarczy odrobina korektora, który należy później przypudrować. Jednak w przypadku, kiedy planujemy wykonać cieniowanie, baza może się okazać niezbędna.

Baza pod cienie do powiek to gwarancja, że makijaż oczu będzie prezentował się nieskazitelnie przez wiele godzin. Nierzadko pozwala ona także na delikatne wyrównanie kolorytu powieki. Baza pod cienie może podbić pigmentację cieni i znacząco ułatwić ich blendowanie – co z kolei sprawia, że samo tworzenie make-upu jest o wiele prostsze, szybsze i przyjemniejsze.

Z bazą pod cienie warto się zaprzyjaźnić szczególnie w przypadku, gdy posiadamy opadającą lub przetłuszczającą się powiekę. Takie czynniki mogą spowodować, że już po paru godzinach cienie zaczną nieestetycznie się rolować czy blaknąć. Dobrze dobrana baza pozwoli na zredukowanie tego problemu.

Nakładanie cieni na powiekę

Pisząc o tym, jak przygotować twarz przed makijażem, zwracaliśmy uwagę, aby ilość bazy pod podkład była niewielka – jest to równie istotne, gdy stosujemy primer pod cienie. Wystarczy jedna mała kropeczka na każdej powiece. Bazę należy równomiernie rozprowadzić (najlepiej opuszkiem palca lub pędzelkiem), tak by powstała cienka warstwa.

Baza pod cienie HD Eye Shadow Base to doskonały sposób na przygotowanie powiek przed cieniowaniem. Sprawia, że skóra wygląda na gładszą i bardziej jednolitą, w dodatku delikatnie ukrywa zmarszczki. Produkt nie tylko zwiększa intensywność cieni do powiek, ale też wydłuża trwałość makijażu. Wygodny aplikator pozwala na nałożenie bazy bezpośrednio z opakowania.

Jeśli w makijażu oczu lubimy sięgać po cienie błyszczące i brokaty, warto zatroszczyć się o to, by miały się do czego przykleić. W ten sposób zapobiegniemy osypywaniu się cieni w ciągu dnia, a i efekt glow będzie intensywniejszy. Specjalna baza pod błyszczący makeup może zostać zaaplikowana w małej ilości na już gotowe, matowe cieniowanie. Sprawi, że nawet drobno zmielony brokat będzie długo się utrzymywał, a i sama jego aplikacja będzie wyjątkowo gładka.

Klej do brokatu Glitter Primer od NYX Professional Makeup pozwala zachować kontrolę nad każdą błyszczącą drobinką, dzięki czemu nie musimy się martwić, że cienie zaczną się osypywać na resztę twarzy. Produkt posiada lekką, kremową formułę, która utrzymuje brokat na miejscu i zapewnia trwałość makijażu.

Jak przygotować twarz do makijażu – color correcting

Wykonanie make-upu może stwarzać nieco większe problemy, kiedy na naszej skórze widoczne są pewne mankamenty – zasinienia, zaczerwienienia, przebarwienia czy drobne wypryski. Zdarza się, że podkład może tutaj nie wystarczyć, szczególnie jeśli nie chcemy przesadzać z jego ilością, by uniknąć efektu maski.

Jak przygotować cerę pod makijaż, jeśli nasza skóra jest nieco bardziej problematyczna? Świetnie sprawdzi się tutaj tzw. color correcting. Polega on na zastosowaniu odcieni leżących dokładnie po przeciwnej stronie koła barw. Umożliwia to zneutralizowanie koloru skóry w miejscu występowania niedoskonałości, dzięki czemu ta staje się mniej widoczna. 

Color correcting:

  • Pozwala użyć mniejszej ilości podkładu dzięki wstępnej neutralizacji kolorystycznej.
  • Umożliwia precyzyjne pokrycie tylko problematycznych obszarów.
  • Zapewnia bardziej naturalny wygląd końcowego makijażu.
  • Redukuje konieczność nakładania warstw korektora na niedoskonałości.
  • Działa według zasad koła barw (kolory przeciwległe neutralizują się wzajemnie).
  • Pozwala dostosować poziom krycia do indywidualnych potrzeb.
  • Sprawdza się szczególnie dobrze przy problemach z trądzikiem różowatym, przebarwieniami i naczynkami.
  • Tworzy idealną, jednolitą bazę pod makijaż.

Color correcting najlepiej jest wykonywać na samym początku makijażu, jeszcze przed aplikacją podkładu.

Jak to działa? Jeśli na naszej twarzy znajdują się zaczerwienienia lub niedoskonałości w postaci czerwonych krostek, warto sięgnąć po zielony korektor. Zieleń jest przeciwieństwem czerwieni, dzięki czemu pozwala na jej zneutralizowanie. Wystarczy zaledwie odrobina zielonego korektora, nałożonego punktowo w miejscu wyprysku, aby zaczerwienione miejsce stało się mniej widoczne. Oczywiście produkt można zastosować też na nieco większym obszarze – np. na szybko czerwieniące się policzki czy skrzydełka nosa.

Kobieta o cerze przygotowanej pod makijaż

W color correctingu często wykorzystuje się też korektor brzoskwiniowy. Pozwala on na zneutralizowanie zasinień o lekko fioletowym lub niebieskim zabarwieniu, co sprawia, że jest niezwykle skuteczny w zakrywaniu cieni pod oczami. Z kolei delikatnie fioletowy korektor będzie potrzebny, jeśli posiadamy żółtawe zasinienia. Przydatny okazuje się też żółty odcień, który również dobrze sobie radzi z sińcami wokół oczu i jednocześnie rozświetla. Czasem stosowany jest także korektor niebieski – ochładza on kolor skóry, może zatem zamaskować efekty nieudanej opalenizny.

Nawet jeśli nie posiadasz zielonego, brzoskwiniowego czy fioletowego odcienia, punktowo na niedoskonałości możesz też zastosować klasyczny korektor. Tak samo warto to zrobić jeszcze przed podkładem, aby nie było później konieczne aplikowanie bardzo grubej warstwy.

Przydatny w tym zadaniu może się okazać korektor do konturowania Can’t Stop Won’t Stop Concealer. Posiada intensywnie napigmentowaną, wodoodporną formułę, która daje matowe wykończenie. Jednocześnie jego konsystencja jest lekka i gładko rozprowadza się po skórze. Korektor utrzymuje się nawet do 24h, a w zależności od wybranego odcienia może posłużyć do zakamuflowania niedoskonałości, rozświetlenia określonych partii twarzy lub jej wymodelowania.


Bibliografia:

  1. artist2artist.co/blog/skin-prep-guide [dostęp: 21.02.2025].
  2. glamourmagazine.co.uk/article/how-to-prep-skin-for-makeup [dostęp: 21.02.2025].


Orientation message
For the best experience, please turn your device